Wszystkie zdjecia znajdują się w chmurze, dzięki czemu można je łatwo powiekszać, przesuwać i pobierać. Po otwarciu zdjęć należy kliknąć 2x na dowolne. Klawisz F11 włącza i wyłącza obraz na cały ekran.

2023:
12 marca mieszkańcy Pruskich spotkali się na zebraniu wyborczym. W zebraniu wzięło udział 76 mieszkańców (63 % uprawnionych do głosowania). Jednogłośną decyzją wyborców sołtyską Pruskich została ponownie Roksana Malec. Radę sołecką utworzyły Ania Różyńska i Justyna Miszke. Okazało się, że we wszystkich 11 sołectwach gminy Osie "starzy" sołtyski i sołtysowie zostali wybrani na kolejną 4 letnią kadencję: 2023-2027. W przerwie koniecznej do przeliczenia głosów, Roksana Malec przedstawiła sprawozdanie merytoryczne i finansowe z działania rady sołeckiej w minionej kadencji.
Wójt Gminy Osie, Pan Michał Grabski - przewodniczący zebrania wyborczego zapoznał mieszkańców z najważniejszymi sprawami gminy, działaniami wykonanymi i tymi, które są zaplanowane.

2022:
- 31 grudnia - Jola i Jacek. Pruskie wzbogaciło się o 2 nowych mieszkańców: Jolę i Jacka. Tu znaleźli swoje wymarzone miejsce na życie, budując w Pruskich dom swoich marzeń. Tu spędzają większość czasu, nadzorując prace budowlane, rozpoczynając kolejny etap swojej pracy zawodowej w firmach na terenie gminy Osie, a także uczestnicząc aktywnie we wszystkich przedsięwzięciach wioski, Romantycznym początkiem nowego etapu ich życia był ślub, 31.12.2022 i wesele urządzone w naszej wiejskiej świetlicy, na którym bawili się także najbliżsi i nowi sąsiedzi. Kliknij, obejrzyj.

- 26 listopada przetańczyli całą noc! W sobotnią noc mieszkańcy Pruskich mogli na trochę zapomnieć o swoich małych i dużych problemach oraz trudnej rzeczywistości, w której przyszło nam żyć. Tę noc można było spędzić w świetlicy, w gronie sąsiadów i zaproszonych przyjaciół na tanecznej zabawie. Jak przystało na imprezę andrzejkową, były magiczne ciasteczka z wróżbami i konkursy z atrakcyjnymi nagrodami dla zwycięzców, oraz koncert życzeń dla Andrzejów...
Tę naprawdę udaną zabawę, dekoracje i konkursy przygotowało rodzeństwo Magda i Paweł Andrearczyk. Więcej zdjęć? Kliknij, obejrzyj!.

- Święto plonów. Jak przystało na wiejską gminę pod koniec każdego lata, na oskim stadionie ma miejsce "święto plonów". Sołectwo Pruskie tradycyjnie przygotowało swoje stoisko, przy którym uczestnicy dożynek mieli możliwość nie tylko podziwiać jego wystrój, ale także smakować staropolskie i współczesne potrawy: ciasta, nalewki i wędliny przygotowane przez mieszkańców. W trakcie dożynek, Pan Roman Waśkowski - Przewodniczący Rady Gminy Osie wręczył nagrody za najpiękniejszy ogród w kolejnym konkursie "Mój piękny ogród 2022". Jedną z laureatek konkursu była (tradycyjnie już !!!) nasza Jania Kołodziejska, która w nagrodę wzięła udział w wycieczce do Wdzydz Kiszewskich. Kliknij, obejrzyj.

- Aktywna jesień. W Pruskich dobiegły końca jesienne zajęcia dla seniorów, pod nazwą "Aktywna jesień". Starsi mieszkańcy, dla których ważna jest własna aktywność i którzy lubią grupowe spotkania, mogli uczestniczyć min. w zajęciach gimnastycznych z trenerką. Gimnastyka pozwoliła nie tylko poprawić kondycję fizyczną, ale również samopoczucie oraz przyniosła radość ze wspólnego działania. Podobnie nauka gry w tenisa stołowego, pod okiem instruktora, pozwoliła poznać podstawowe zasady prawidłowej gry, a dobra, wspólna zabawa była kontynuowana w czasie samodzielnych rozgrywek, także po zajęciach. Warsztaty genealogiczne pod kierunkiem specjalisty zachęciły seniorów do poznania swoich przodków i tworzenia drzewa genealogicznego rodziny. Szukanie korzeni i dawnych krewnych wymaga czasu i żmudnej pracy, dlatego zajęcia będą kontynuowane także w styczniu.
W programie "Aktywnej jesieni" były także zajęcia świetlicowe i wspólne ognisko, z tańcami pod gwiazdami. Działanie zakończyło się spotkaniem z książką . Osoby lubiące czytać poznały książkę polskiej pisarki Pauli Er pt. "Tam,gdzie milczą róże", poruszającą historię o sile kobiecej przyjaźni, która sprawia, że z każdego życiowego zakrętu można wyjść na prostą. Również nasze działanie miało za cel zacieśnienie wzajemnych sympatii i dobrych relacji w grupie seniorów i to się udało, bo wspólne spotkania będą nadal kontynuowane.
"Aktywna jesień ' to projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Pruskie i Gminny Ośrodek Kultury w Osiu, z dotacją Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu (konkurs 8/2022 <
Oto kilka zdjęć... Kliknij, obejrzyj.

- Lipiec 2022 - Wakacje na wsi. Dobiegły końca "Wakacje na wsi" zorganizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Pruskie dla dzieci szkolnych z Pruskich. Zajęcia były dla uczestników bezpłatne, dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu (z konkursu 6/2022) oraz finansowemu wsparciu Wójta Gminy Osie, a także dzięki pracy społecznej mieszkańców wioski, zrzeszonych w Stowarzyszeniu. Przez trzy tygodnie lipca, dzieciaki mogły wspólnie spędzić czas na treningach piłkarskich, nauce gry w tenisa stołowego i kursie podstaw samoobrony, pod kierunkiem doświadczonych trenerów. Dzięki dobrej pogodzie zajęcia te odbywały się na boiskach, które wcześniej musiały być uporządkowane i wygrabione przez późniejszych małych sportowców. Wszyscy chętni wzięli udział w grupowej wycieczce rowerami nad Zalew Żurski, malowniczą trasą po okolicznych lasach.. Dużą atrakcją była wycieczka autokarowa do niedalekiej Wioski Chlebowej Jania Góra. Tam dzieci poznały tradycyjne sposoby wypieku chleba i każdy samodzielnie upiekł własny bochenek. Były zabawy, zwiedzanie chlebowej wioski, opowieści i legendy związane z chlebem i poczęstunek złożony z gorących podpłomyków, pieczonych na gorących kamieniach.. "Wakacje na wsi" to także spotkanie pt. Wakacyjny Klub Książki. Każdy uczestnik otrzymał egzemplarz książki "O psie, który wrócił do domu". Kiedy książka została przeczytana, samodzielnie lub z pomocą rodziców czy babci, uczestnicy wspólnie obejrzeli film, o tym samym tytule, nakręcony na podstawie tego opowiadania. W trakcie warsztatów plastycznych, dzieci przedstawiły swoje wrażenia ze wspólnych wakacji na rysunkach, malunkach i wycinankach. Wszystkie prace zostały nagrodzone. Uzyskana dotacja pozwoliła wyposażyć świetlicę w Pruskich w nowy stół do pong ponga, który będzie służył wszystkim mieszkańcom do sportowych zmagań w jesienno-zimowe popołudnia... Kliknij, obejrzyj.

- Flaga. Zapraszam do obejrzenia zdjęć z postawienie masztu z Polską Flagą.

2021:
"Sprawni i kreatywni - zajęcia dla seniorów ze wsi pruskie X-XII 2021 r." - To tytuł projektu realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Pruskie dla starszych mieszkańców wioski. Ponieważ Pruskie posiada przestronną i piękną (po generalnym remoncie) świetlicę, wszystkie spotkania mogły odbywać się na miejscu. Sprawności dodały treningi grupowego tańca Zumby Gold - to atrakcyjna forma aktywności fizycznej, łącząca gimnastykę z tańcem. Kreatywność można było rozwijać na świetlicowych zajęciach rękodzielniczych, tematycznie związanych z nadchodzącymi Świętami. Wszyscy chętni wzięli udział w grach planszowych i jesiennym ognisku z pieczeniem ziemniaków. Zajęcia były dla uczestników bezpłatne dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego z konkursu 8/2021 oraz wsparciu Gminnego Ośrodka Kultury w Osiu. Przygotowanie zadania to praca społeczna mieszkańców wsi, zrzeszonych w Stowarzyszeniu.

2020:
1. "Zimowe ferie w świetlicy" w dnich 1-15.02.2020 r. Dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu oraz wsparcie Wójta Gminy Osie.
2. "Sportowe wakacje" - zajęcia sportowe, edukacyjne i integracyjne dla dzieci i młodzieży ze wsi Pruskie w dniach 20.07-31.08.2020 r. Dofinansowanie Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu w ramach konkursu ofert 6/2020 oraz Wójta Gminy Osie.
3. "Sprawni i kreatywni" - zajęcia sportowe i integracyjne dla seniorów ze wsi Pruskie w dniach 19.09-12.12.2020 r. Dotacja Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu z konkursu ofert 8/2020 oraz wsparcie Gminnego Ośrodka Kultury w Osiu.
4. "Zielono w Pruskich" - II etap sadzenia ozdobnych krzewów we wsi.

2019:
1. "Zimowe ferie w świetlicy" - zajęcia integracyjno-edukacyjne dla dzieci ze wsi Pruskie w dniach 21.01-26.02.2019 r. Dotacja Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu oraz Wójta Gminy Osie.
2. "Sportowe wakacje w Pruskich" - zajęcia sportowe i integracyjne dla dzieci i młodzieży ze wsi Pruskie w dniach 01.07-24.08.2019 r. Dotacja Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu w ramach konkursu ofert 6/ 2019 przy wsparciu finansowym Wójta Gminy Osie.
3. "Sprawni i kreatywni" - zajęcia sportowe i integracyjne dla seniorów ze wsi Pruskie w dniach 01.10-14.12.2019 r. Dotacja Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu do oferty złożonej w konkursie 8 / 2019 + finansowe wsparcie Gminnego Ośrodka Kultury w Osiu.

2018:
1. Zimowe ferie w świetlicy, dla dzieci i młodzieży ze wsi Pruskie w dniach 17-27.02.2018 r. Dotacja Urzędu Marszałkowskiego Woj. Kujawsko-Pom. i Wójta Gminy Osie.
2. "Sportowe lato w Pruskich" - zajęcia sportowe,edukacyjne i integracyjne dla dzieci i młodzieży ze wsi Pruskie w dniach 02.07-08.08.2018 r. Dofinansowanie Urzędu Marszałkowskiego w ramach konkursu ofert 6/2018 oraz Wójta Gminy Osie.
3. "Aktywna jesień" - cykl zajęć integracyjnych i edukacyjnych dla seniorów ze wsi Pruskie w dniach 03.09- 07.10.2018 r. Dofinansowanie Urzędu Marszałkowskiego w ramach konkursu ofert 8/2018 oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Osiu.
4. Budowa siłowni zewnętrznej dla mieszkańców Pruskich czerwiec 2018 r. Dofinansowanie Wójta Gminy Osie + wkład własny Stowarzyszenia.

2017:
1. Ferie w świetlicy, zajęcia edukacyjno-integracyjne dla dzieci i młodzieży ze wsi Pruskie w dniach 30.01-08.02.2017 r. Dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu oraz Wójta Gminy Osie, mogliśmy po raz kolejny przygotować ciekawe i różnorodne zajęcia dla dzieci i młodzież szkolnej z Pruskich.
2. Lipiec/sierpień "Sportowe wakacje w Pruskich - letnie zajęcia sportowe i edukacyjne dla dzieci i młodzieży ze wsi Pruskie". W ramach konkursu ofert 6/2017, dotacja Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Wójta Gminy Osie.
3. wrzesień/ październik - "Jesienią, pora dla seniora". Zajęcia edukacyjno-integracyjne dla seniorów ze wsi Pruskie - konkurs 8/2017, dotacja Województwa Kujawsko-Pomorskiego, wspólpraca z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Osiu.

2016:
1. "Ferie w świetlicy, zajęcia edukacyjno-integracyjne dla dzieci ze wsi Pruskie" w dniach 18-23.01.2016 r. Wsparcie realizacji zadania publicznego przez Województwo Kujawsko-Pomorskie z siedzibą w Toruniu (oferta w ramach trybu uproszczonego) oraz Wójta Gminy Osie.
2. "Sportowe wakacje w Pruskich" - letnie zajęcia sportowe i edukacyjne dla dzieci i młodzieży ze wsi Pruskie w terminie 04.07-05.08.2016. Wsparcie realizacji zadania publicznego przez Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Wójta Gminy Osie.

2015:
Ferie w świetlicy, zajęcia edukacyjno-integracyjne dla dzieci ze wsi Pruskie w dniach 16-21.02.2015 r. -Wsparcie realizacji zadania publicznego przez Województwo Kujawsko-Pomorskie z siedzibą w Toruniu (oferta w ramach trybu uproszczonego) oraz Wójta Gminy Osie.

Tegoroczne konkursy ofert Urzędu Marszałkowskiego. - Nasze Stowarzyszenie wysłało swoje oferty do dwóch konkursów organizowanych corocznie przez Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego. Obie oferty otrzymały bardzo dobre oceny i pełną wnioskowaną przez nas kwotę finansowego wsparcia:
1/ Konkurs 6/2015 - "Wspieranie zajęć rozwojowych dla dzieci i młodzieży zagrożonych wykluczeniem społecznym". - Otrzymaliśmy dotację do projektu "W Pruskich mieszkamy, lecz stolicę znamy". Będzie to 3 dniowy wyjazd do Warszawy w dniach 14-16.07 br z bogatym programem pobytu dla całej grupy młodzieży szkolnej z naszej wsi
2/ Konkurs 8/2015 - "Wspieranie aktywizacji i integracji społecznej seniorów". Otrzymaliśmy dotację do projektu "Lato dwóch pokoleń" - cykl zajęć edukacyjno-integracyjnych dla seniorów i młodzieży. Będą to min. spotkania z dietetykiem, rehablitantem, warsztaty szydełkowania, wycieczka rowerowa do Starej Rzeki, a na koniec wycieczka autokarowa po Kaszubach.

2014:
1. "Ferie w świetlicy, zajęcia edukacyjno-integracyjne dla dzieci ze wsi Pruskie". 03-10.02.2014 - wsparcie realizacji zadania publicznego przez Województwo Kujawsko-Pomorskie z siedzibą w Toruniu i Wójta Gminy Osie.
2. "Wakacyjna lekcja o bursztynie bałtyckim". Grupa dzieci i młodzieży szkolnej ze wsi Pruskie wróciła właśnie z wakacyjnego wyjazdu nad morze do Mikoszewa, który miał miejsce w dniach 29.06 do 06.07 2014 roku.
3. Konkurs 8/2014 Zarządu województwa kujawsko-pomorskiego - "Wspieranie aktywizacji i integracji społecznej seniorów". Dofinansowanie projektu "Stare jak nowe" - zajęcia integracyjno-edukacyjne dla seniorów i młodzieży we wsi Pruskie. 19.07 - 30.08.2014.

2013:
1. "Zimowe półkolonie w świetlicy we wsi Pruskie" 22.01-03.02.2013 - dotacja Urzędu Gminy Osie.
2. "Mikrodotacje szansą na rozwój potencjału lokalnych organizacji z województwa kujawsko-pomorskiego" - konkurs w ramach programu operacyjnego FIO - dotacja na zakup zestawu multimedialnego, szafy do świetlicy, kursy dla 5 osób na wychowawcę kolonijnego, kierownika kolonii i kierownika wycieczek - 06.2013.
3. Konkurs 6/2013 Wojewody Kujawsko-Pomorskiego "Wspieranie zajęć rozwojowych dla dzieci i młodzieży zagrożonych wykluczeniem społecznym" - dotacja do projektu "Wakacyjny kurs edukacyjny język angielski w turystyce". 29.06 - 10.07.2013.
4. konkurs 8/2013 Wojewody Kujawsko-Pomorskiego "Wspieranie aktywizacji i integracji społecznej seniorów". Dotacja do projektu "Cykl zajęć edukacyjno-integracyjnych dla osób starszych i młodzieży" pn. "Lato dwóch pokoleń. 01.07.2013 - 30.09.2013.