Ponad miesiąc trwały wakacyjne,, sportowe zajęcia, przygotowane dla dzieci i młodzieży szkolnej z Pruskich. Pierwszy tydzień lipca to  nauka technik samoobrony, którą prowadził trener karate Jakub Kunkel.  Uczestnicy poznali podstawy zachowań  samoobronnych, ale także uczyli się dyscypliny, wytrwałości i kontroli nad sobą. Przy słonecznej pogodzie,  treningi mogły odbywać  się na świeżym powietrzu. Kolejne dwa tygodnie lipca to nauka pływania i rekreacja na basenie . Te zajęcia odbywały się na nowym, pięknym basenie hotelu Evita w Tleniu. Młodzież miała codziennie godzinę nauki pływania z instruktorem , a po niej dodatkową godzinę rekreacji na basenie , kiedy można było skorzystać ze wszystkich basenowych atrakcji. Popołudniami, grupa siatkarzy  przygotowywała się do  czekającego nas meczu w turnieju o przechodni puchar  Wójta Gminy Osie.  W tegorocznej edycji sierpniowego Festynu Dobrych Sąsiadów, Wsi Wierzchy i Pruskie , reprezentacja naszej  wsi powalczy z drużyną Wierzchów o to cenne trofeum. Treningi siatkarskie odbywały się pod okiem  Ani Różyńskiej . W tym roku młodzi sportowcy mogą korzystać z nowych, bezpiecznych  urządzeń do gry w siatkówkę, zakupionych  dzięki finansowej pomocy Wójta Gminy Osie i społecznie zamontowanych przez mieszkańców wsi. 
Zakończeniem sportowych wakacji  była wycieczka do parku linowego w Rulewie, którą opracował i poprowadził Mietek Plewacki  . Dzieciaki mogły tu pokonywać wysokościowe tory przeszkód, mogły przetestować swoją fizyczną sprawność, ale także zmierzyć się z własną słabością czy strachem. 
Sportowe wakacje w Pruskich to także spotkanie z policjantem i strażnikiem leśnym, dotyczące zasad ,bezpiecznego zachowania się na drodze, nad wodą czy w lesie. Uzupełnieniem działania będą jeszcze lekcje języka angielskiego dla grupy gimnazjalistów, których celem będzie poszerzenie znajomości słownictwa  związanego ze sportem. Te zajęcia  odbywać się będą w sierpniu. 
Wszystkie przygotowane działania były dla uczestników bezpłatne, dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego , w ramach konkursu 6/2016 oraz Wójta Gminy Osie. Zajęcia przygotowali i społecznie prowadzili członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Pruskie