Przez cały lipiec trwały tegoroczne, wakacyjne, sportowe zajęcia, przygotowane dla dzieci i młodzieży szkolnej z Pruskich. Pierwszy tydzień lipca to była nauka technik samoobrony, którą prowadził trener karate Jakub Kunkel. Uczestnicy poznali podstawy zachowań samoobronnych, ale także uczyli się dyscypliny, wytrwałości i kontroli nad sobą. Przy słonecznej pogodzie, treningi mogły odbywać się na świeżym powietrzu. Kolejne dwa tygodnie lipca to nauka pływania i rekreacja na basenie . Te zajęcia odbywały się na nowym, pięknym basenie hotelu Evita w Tleniu. Młodzież miała codziennie godzinę nauki pływania z instruktorem , a po niej dodatkową godzinę rekreacji na basenie , kiedy można było skorzystać ze wszystkich basenowych atrakcji. Popołudniami, grupa siatkarzy przygotowywała się do czekającego nas meczu w turnieju o przechodni puchar Wójta Gminy Osie. W tegorocznej edycji sierpniowego Festynu Dobrych Sąsiadów, Wsi Wierzchy i Pruskie , reprezentacja naszej wsi powalczy z drużyną Wierzchów o to cenne trofeum. Treningi siatkarskie odbywały się pod okiem Ani Różyńskiej . W tym roku młodzi sportowcy mogą korzystać z nowych, bezpiecznych urządzeń do gry w siatkówkę, zakupionych dzięki finansowej pomocy Wójta Gminy Osie i społecznie zamontowanych przez mieszkańców wsi.
Zakończeniem sportowych wakacji była wycieczka do parku linowego w Rulewie, którą opracował i poprowadził Mietek Plewacki . Dzieciaki mogły tu pokonywać wysokościowe tory przeszkód, mogły przetestować swoją fizyczną sprawność, ale także zmierzyć się z własną słabością czy strachem.
Sportowe wakacje w Pruskich to także spotkanie z policjantem i strażnikiem leśnym, dotyczące zasad ,bezpiecznego zachowania się na drodze, nad wodą czy w lesie. Uzupełnieniem działania będą jeszcze lekcje języka angielskiego dla grupy gimnazjalistów, których celem będzie poszerzenie znajomości słownictwa związanego ze sportem. Te zajęcia odbywać się będą w sierpniu. Wszystkie przygotowane działania były dla uczestników bezpłatne, dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko – Pomorskiego , w ramach konkursu 6/2016 oraz Wójta Gminy Osie. Zajęcia przygotowali i społecznie prowadzili członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Pruskie.